Čtivá výpověď protagonistky, která si většinu svých snů splnila aniž by si povšimla, že ten skutečný život ji ve skutečnosti míjí.
Každá generace touží vyjádřit pocity, podat zprávu o svém vnímání světa, zachytit život na plátno obrazu, na filmový pás, vtěsnat do veršů, vyfotografovat anebo sepsat. Novela KWATSCH patří k takovým svědectvím.
Rozvedený majitel jedné z největších cestovních agentur v Německu se zahledí do zaměstnankyně v české pobočce a přivede ji do své honosné vily v Německu. Monika se tak přes noc ocitá ve světě předem splněných přání a naplněných tužeb. Začíná žít život, o kterém snila: je obklopena bohatstvím, cestuje po světě, jezdí krásnými auty a vedle sebe má úspěšného, byť o pětadvacet let staršího, muže.
Syžet zdánlivě předurčený jako námět na scénář sladkobolného filmu, nebo čtiva pro paní a dívky, je však od první strany strhující výpovědí o odlišném stylu života, myšlení a též o schopnosti vstřebávat odlišnosti a přizpůsobovat se. Láska sice pověstné hory přenáší, ale nezapomněla na jemné předivo navždy nás spojující s místy, kde jsme zanechali blízké, přátele, kamarády, první lásky, domov.
Jan Werich kdysi řekl, že domov je tam, kde jsme s kluky hráli kuličky. Prosté a pravdivé. Novela je svědectvím o jiném stylu života, jiném myšlení a o schopnosti otevírat se rozdílům a odlišným normám.
V době intenzivního prolínání kultur i přibývajících multikulturních střetů, jde o čtení navýsost aktuální. Přestože právě Německo patří v tomto ohledu k zemím, otevírajícím příchozím nanejvýš přívětivou náruč...