Národní účetnictví, které existuje ve vyspělých zemích již od konce druhé světové války, se stalo na počátku 90. let základním systémem makroekonomických informací i v České republice.
Národní účetnictví nabízí všem uživatelům v oblasti státní správy, bankovnictví, podnikatelské sféry apod. podrobné informace o národním hospodářství jako celku, o vzájemných vztazích sektorů a odvětví, a to ve formě provázaných informací.
Dnes má národní účetnictví v České republice za sebou historii plnou hledání, poznání, změn a zvratů. Postupné začleňování naší země do evropských struktur vyžaduje ne jedné straně kvalitní systém národního účetnictví, na druhé straně i znalost práce s informacemi, které národní účetnictví poskytuje. Velký důraz, kladený na srovnatelnost údajů národních účtů členských zemí EU, je pochopitelný, protože jsou podkladem pro rozdělování prostředků ze strukturálních fondů, pro sestavování rozpočtu EU, pro posuzování vládního (veřejného) deficitu a dluhu apod. Období, které uběhlo od přijetí standardů SNA 1993 a ESA 1995, je však již poměrně dlouhé. Je tedy pochopitelné, že mezinárodní instituce přistoupily k procesu jejich změn. Revize standardu národního účetnictví OSN bude většinou členských zemí přijata mezi lety 2012-2014. Revize standardu EU bude následovat a její platnost se předpokládá nejpozději od roku 2013-2014.
Publikace Národní účetnictví – nástroj popisu globální ekonomiky umožňuje odborné přejnosti proniknout hlouběji nejen do konkrétních souvislostí prezentovaných na údajích českého hospodářství, ale aktuálně porozumět i analogickým údajům v ostatních evropských zemích. Publikace tak odpovídá na požadavky jak ze strany ekonomů specialistů, tak i vysokoškolských studentů (obsah disciplíny je určen i posluchačům ekonomických fakult).
Štítky:
Statistika,
Ekonomika, hospodářství