Jedna z nejzajímavějších biografií posledních let. Je pozoruhodným příběhem o setkání Východu se Západem a fantastické historické postavě, která stála rozkročena do obou světů během téměř stejně fantastického časového údobí.
Lev Nussimbaum byl Žid, který sám sebe přetvořil v muslimského knížete a autora bestsellerů v nacistickém Německu. Narodil se v roce 1905 do zámožné rodiny v Baku, městě ropného boomu, ležícím na okraji carského impéria, a před ruskou revolucí uprchl s velbloudí karavanou. Nalezl útočiště v Německu, kde psal pod jmény Essad Bej a Kurban Said, a svými knihami o islámu, dobrodružstvích v poušti a globální revoluci si vydobyl proslulost po celé fašistické Evropě. Jeho stále živé mistrovské dílo Ali a Nino, příběh lásky překonávající etnické i náboženské dělicí čáry, vydaný v předvečer holocaustu, se dosud publikuje.
Lvův život však nabyl větší divokosti než jeho nejdivočejší příběhy. Oženil se s dědičkou mezinárodního podnikatelského impéria, která neměla ponětí o jeho skutečné totožnosti, dokud nenašla jeho jméno ve skandálu v bulvárních novinách. Jeho nejbližší přítel v New Yorku George Sylvester Viereck, rovněž známý Freuda a Einsteina, byl ve Spojených státech zatčen jako významný nacistický agent. Lev dostal nabídku, aby se stal oficiálním životopiscem Mussoliniho, jenže pak fašisté odhalili jeho skutečný původ. V domácím vězení v Positanu na útesu Amalfi napsal svou poslední knihu - půl tuctu zápisníků, zaplněných droboulinkým rukopisem - za pomoci záhadné salonní hostitelky, napůl Němky, alžírského pašeráka zbraní a básníka Ezry Pounda.
Tom Reiss věnoval pět let vyhledávání záznamů tajné policie, milostných dopisů, deníků, a předsmrtných zápisků. Nejprve celý rok prováděl průzkum pro časopis The New Yorker, při němž sledoval Lvův příběh deseti zeměmi a zažil setkání stejně dramatická a fantasmagorická - a někdy také stejně srdceryvná -, jako byl život jeho hrdiny.
Usilování o pravdu vrhá Reisse od jedné prapodivné postavy ke druhé: od posledního dědice osmanského trůnu přes baronku skládající v rakouském zámku rockovou operu až ke stárnoucí filmové hvězdičce v hollywoodské vile plné koček a želv.
Při stopování jednotlivých úlomků tajemstvím úmyslně zahalovaného života Lva Nussimbauma objevuje Reiss řadu stínových světů - prostředí evropských panislamistů, nihilistických atentátníků, pašeráků protinacistických knih, bakuských ropných magnátů i židovských orientalistů -, světů, jež také upadly v zapomnění. Výsledkem je naprosto neočekávaný obraz dvacátého století - původu našich představ o rasovém a náboženském sebeurčení i kořenů moderního fanatismu a terorismu -, sepsaný s grácií a prostoupený zázračnem. Orientalista je úchvatná kniha.
Štítky:
Historie