Čtvrtý svazek edice pramenů k českým raně novověkým dějinám zpřístupňuje poprvé v úplnosti zápisky Pavla Korky z Korkyně, tradičně označované jako paměti. Rukopis je uložen v Roudnické Lobkowické knihovně na zámku Nelahozeves.
Již počátkem 19. století si jej povšiml František Palacký, který vydal ukázky v tehdejším Časopise muzea Království českého. Paměti pokrývají léta 1522-1593 s dovětkem z roku 1602, jenž ale nepochází od Pavla Korky a byl doplněn pozdějším majitelem rukopisu, Ladislavem Zejdlicem ze Šenfeldu. Zejdlic si do rukopisu vpisoval také četné poznámky. Korkovy zápisy spojují tři roviny událostí: soukromý život Pavla Korky, veřejné dění, válečnickou a dvořanskou kariéru autora. Korka se zmiňuje o své výchově, dospívání, přátelích a známých, hospodaření na svěřených statcích, o cestách do zahraničí i na zemské sněmy. Pozoruhodná je mimo jiné Korkova osobní reflexe účasti v uherských taženích v letech 1532, 1542-3, 1556, 1565. Mezi nejhodnotnější patří Korkovy vzpomínky na habsburské panovníky, zejména Ferdinanda I., arciknížete Ferdinanda Tyrolského a jeho staršího bratra Maxmiliána II. Nevynechal ani cenné postřehy věnující se počasí, meteorologickým či astronomickým jevům jako tornáda, bouře, komety, jež dokreslují Korkovy nevšední intelektuální zájmy.
Edice je doplněna studiemi o autorovi pamětí, zamyšlením nad žánrem a rovněž obsáhlými komentáři k historickým událostem, jež Pavel Korka ve svých vzpomínkách zachytil. Samostatnou stať, jež zasazuje Korkovy poznámky o proměnách počasí do širšího kontextu dějin klimatu v raném novověku, připravili prof. Rudolf Brázdil a Dr. Oldřich Kotyza.
Edici doprovází i bohatá obrazová příloha.