Lidskou mysl ovládají racionální a logický Člověk a emocionální Šimpanz, který dokáže být vaším nejlepším přítelem, nebo nejhorším nepřítelem – v tom je paradox Šimpanze.
Existuje množství návodů, příruček a knih, které vám poradí, jak se co nejvíce rozvinout až po dokonalého člověka, jak se zbavit různých nectností, kouřením počínaje přes přejídání, lenost až třeba po chorobné podléhání televizním reklamám. Lidé, kteří tyto knihy kupují, jich mívají často plné knihovny, ale žádoucí efekt se dostaví jen sporadicky. Problém je v tom, že tyto knihy většinou poskytují návody, které se mají dodržovat, a postupy, které se mají aplikovat. Aby však mohly být skutečně účinné, je potřeba vedle JAK pochopit i PROČ. Recenze knihy a rozhovor s autorem knihy
Není potřeba stát se expertem na fungování lidského mozku a lidskou psychiku. Britský psychiatr prof. Steve Peters vyvinul unikátní a přitom srozumitelný model fungování tak složitého procesu, jakým je lidský mozek a lidské myšlení, a nazval ho Paradox Šimpanze (The Chimp Paradox). Ve zjednodušeném modelu lidského myšlení jsou tři zásadní centra: logicky uvažující a racionální Člověk, emocionální a impulzívní Šimpanz a Počítač, který uchovává databanku našich vědomostí a zkušeností. Naše myšlení a jednání, odezva na nejrůznější impulsy odpovídá buď Člověku, nebo Šimpanzi. Rychlý a silný Šimpanz dokáže reagovat okamžitě, ale ne vždy adekvátně situaci: všichni známe pozdější výčitky typu „že jsem se do toho míchal“, „taky jsem mohl být zticha“, „ani nevím, co mě to popadlo“. Šimpanz v naší hlavě nám také brání v rozhodování o důležitých věcech, je ustrašený a opatrný, i když je potřeba se rozhodnout, a naopak jinde koná bez rozmýšlení na základě pudů a instinktů.
Kniha prof. Peterse vám otevře nový pohled na to, co se odehrává v lidské hlavě, a ukáže vám, jak zvládnout svého Šimpanze a nedovolit mu převzít nad vámi moc. Petersův model např. přivedl britské cyklisty k zisku zlatých olympijských medailí a stojí také za úspěšným návratem snookerové hvězdy Ronnieho O’Sullivana na světový trůn.
(Poznámka: Po přečtení knihy mi v některých případech už jenom samotné uvědomění si toho, že mé myšlení začíná kontrolovat můj Šimpanzi, pomohlo, abych začal situaci hodnotit jinak. Pavel Kristián, šéfredaktor Zoner Press)
Štítky:
Sebepoznání,
Osobní růst,
Štěstí,
Rozvoj osobnosti,
Úspěch,
Myšlení,
Sebeřízení