Jak zajistit vládní stabilitu? Proč jsou politické strany dnes jiné než v minulosti? Co je videodemokracie? Jak soudci ovlivňují současnou politiku? Upadá význam parlamentů? Co je víceúrovňové vládnutí? K čemu může vést určitý volební systém? Jak nahlížet na země, jejichž vůdcové mají plná ústa demokracie, ale férovost voleb v nich nemá místo?
Na tyto otázky — a řadu dalších — odpovídá tato kniha. Odpovědi jsou plodem systematické analýzy a vyhodnocování zkušeností, které provází fungování politiky. Kniha zahrnuje komplexní pohled na moderní politické systémy a nejnovější trendy v jejich vývoji. Hlavním předmětem zájmu autorů je Evropa, nicméně pozornost je ve srovnávací perspektivě věnována i mnoha mimoevropským zemím.
Vít Hloušek (1977)
je docentem na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Odborně se zaměřuje zejména na soudobé evropské politické dějiny a komparaci evropských
politických systémů.
Lubomír Kopeček (1975)
je docentem politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Věnuje se hlavně české a slovenské politice a teorii a praxi moderních demokracií a diktatur. Je autorem nebo spoluautorem několika knih a desítek článků v domácích a zahraničních politologických časopisech včetně prestižních Communist and Post-Communist Studies a East European Politics and Societies.
Jakub Šedo (1977)
je odborným asistentem na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Věnuje se zejména volebním a politickým systémům. Je autorem nebo spoluautorem několika knih a řady článků v odborných časopisech. Je výkonným redaktorem časopisu Evropská volební studia.
Štítky:
Monografie,
Kolektivní monografie,
Demokracie,
Demokracie - evropa,
Politický systém,
Komparace politických systémů,
Politický systém - evropa,
Historie