Výpravná a podrobná Příručka k pozorování ptáků pomůže začátečníkům i zkušeným pozorovatelům s určováním běžných i vzácnějších či obtížně určitelných druhů ptactva.
Hlavním cílem této knihy je poskytnout pokročilým pozorovatelům i začátečníkům pevné základy pozorovacích strategií a určovacích technik. Měla by odpovědět na různé otázky a pomoci s obtížnějšími případy určování i probudit chuť k vlastním objevům. Ty totiž nevyhnutelně čekají na každého, kdo se dokáže venku pohybovat s otevřenýma očima a nastraženýma ušima. V této knize najdete řadu užitečných návodů na to, jak zažít nezapomenutelná pozorování, aniž byste ptáky rušili. Více než 260 ptačích druhů na 650 barevných fotografiích a 400 ilustracích, srozumitelné rady jak správně určit věk, jak se vyznat i v obtížně určitelných druzích a praktické tipy pro výběr vybavení do terénu, pořizování záznamů, odborné sčítání ptáků a vše, co je potřebné k pozorování ptactva 365 dnů v roce.
O autorovi:
Leander Khil (* 1988) pochází ze Štýrského Hradce (Grazu). Je to vášnivý ornitolog a se stejným zápalem fotografuje přírodu. Už na základní škole se velmi zajímal o přírodu a ptáky, v čemž ho při cestách po Evropě, do Severní Ameriky, Izraele a Indie podporovali rodiče. V jeho dětství se tak (téměř) všechno točilo kolem ptáků a toužil poznat a vidět co nejvíce různých druhů. S koncem školní docházky ale svůj zájem přesunul od pouhého pozorování přírody k jejímu výzkumu a ochraně. Studium biologie ve Štýrském Hradci a ochrany přírody ve Vídni nasměrovalo jeho nadšení k vědecké dráze. Během studia se jeho zájem o ornitologii ještě více prohloubil a při hledání vzácných druhů ptáků a mimořádných biotopů procestoval celý svět. Jeho práce ho zavedla na ostrovy ve wattovém moři, na černomořské pobřeží Bulharska i do pouští v Egyptě. Jako student univerzity ve Vídni pobýval v Indonésii a Francouzské Guyaně. Mimoto také na soukromých cestách prozkoumal Írán, části Jižní a Střední Ameriky, Galapágy, Maroko a Arabský poloostrov. Do přírody jej to táhne i nadále, ale už ne proto, aby si odškrtl nový druh na seznamu. Nyní ho zajímají zejména ekologické zvláštnosti a ohrožené nebo obtížně pozorovatelné druhy.
V současnosti pracuje na několika projektech spojených s ptáky, včetně popularizačních vycházek, přednášek, ornitologických exkurzí, knih a úspěšných televizních dokumentů.
Snaží se upozorňovat veřejnost na naléhavou potřebu ochrany živočichů, rostlin a jejich biotopů, předávat nadšení pro přírodu a vysvětlovat ekologické souvislosti. Své badatelské touhy uspokojuje mimo jiné kroužkováním ptáků.
Od roku 2006 také pracuje jako člen Faunistické komise BirdLife na sběru a hodnocení pozorování vzácných druhů ptáků na území Rakouska.