Dramatický životní příběh básnířky a překladatelky Hany Gerzanicové. Životopisná publikace popisuje osudy rodiny od počátku minulého století přes druhou světovou válku, útěk dcery Hany v roce 1949 do Německa a její následnou emigraci do Austrálie. Rodičům byl zabaven dům, kde rodina žila a v roce 1953 byli násilně vystěhováni z města. Tím ovšem problémy rodičů ani dcery v zahraničí zdaleka nekončily.
Po více než šedesáti letech se podařilo objasnit okolnosti dramatického přechodu hranic, identifikovat místa i ostatní aktéry příběhu a jejich další osudy. Objevená fakta a souvislosti v mnohém překvapily i dosud žijící účastníky tehdejších událostí.
Publikace přináší více než stovku dobových, často unikátních fotografií míst, dokumentů a osobností souvisejících s příběhem - z Plzeňska a ze Šumavy, ale i z Prahy, z východních Čech a Moravy, z Německa a Austrálie. Patří mezi ně např. letecké snímky předměstí Plzně z 20. let, osvobození města americkou armádou v r. 1945 i fota ze života emigrantů v Německu a v Austrálii.
Hana Gerzanicová se mohla z emigrace natrvalo vrátit až po padesáti letech. Za celoživotní vlasteneckou práci v nejrůznějších krajanských spolcích, za mezinárodní tvorbu i své současné kulturní aktivity byla v zahraničí i doma mnohokrát oceněna, mimo jiné titulem "Významná česká žena ve světě". Kniha vyšla k životnímu jubileu plzeňské rodačky a je doplněna průřezem její celoživotní básnické tvorby z let 1944-2013.
Štítky:
Vzpomínky,
Česky,
České básnířky