Zámek Veltrusy se nachází v krajině dolního Povltaví. Původně byl veltruský zámek zamýšlen jako letohrádek. Od počátku byl ale stavěn s velkorysou barokní koncepcí. Tato základní kompozice sice byla pozdějšími stavebními úpravami porušena, avšak původní půdorysná dispozice zůstala v podstatě zachována. Nyní vám tento zámek přinášíme v podobě vystřihovánky.
Ve své době se Veltrusy řadily k nejvýznamnějším dílům vrcholného období barokní architektury v Čechách. Stavba zámku a s ní související úprava jeho okolí trvala až do počátku 40. let 18. století. Přesná doba začátku stavby ani autor projektu nejsou známi. Lze však usuzovat podle projevu tendencí architektonického tvoření na G. B. Alliprandiho. Z východní, jižní a západní strany obklopovala zámek nevelká geometrická vázaná barokní zahrada.
Krátce po roce 1804 do podoby zámku zasáhl architektonicky Jan Filip Jondl. Původní vrcholně barokní kompozice byla dále deformována. Zanikly hodnotné barokní fasády, zmizely sochy. Asi v této době byla dosavadní kuželová střecha nahrazena nynější kupolí.
Spolu s chovanými i divoce žijícími druhy zvěře dosáhl park do 30. let 19. století vynikající biologické hodnoty. Představoval ojedinělý celek v Čechách i střední Evropě. Události dalších let již vedly jen ke škodám a úpadku. Byla to např. regulace Vltavy 1893 - 94, potom II. Světová válka a pobyt Rudé armády. Zbytky veltruského velkostatku převzal od posledních majitelů Karla a Livie Chotkových československý stát.
Míra zanedbání péče o zámek a park způsobily, že ani ve správě státu nebylo možno až dosud uvést celý areál do náležitého stavu. Potrvá desítky let, než budou napraveny škody způsobené od poloviny minulého století jeho nevhodným využíváním.
Součástí vystřihovánky je: základový plán s vytištěnými plochami pro nalepení jednotlivých dílů budovy, podrobný psaný návod včetně několika návodových obrázků, popis historie (česky, německy, anglicky) a fotografie sestaveného modelu na zadní straně vystřihovánky.
Návod na sestavení, který je součástí vystřihovánky je v češtině, němčině a angličtině.
Štítky:
Klasicismus